Bir ona zam gelmemişti..Vatandaş Ş-O-K-T-A

Aşiyan’da me-zar yeri 30 bin lira
Birinci gruptaki Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan ve Karacaahmet, Abide-i Hürriyet, Nafibaba gibi me-zarlıklarda hayatta olan biri kendisine boş me-zar yeri almak isterse 30 bin lira bedel ödemek zorunda. Ancak ce-naze için bu rakam boş yer bulunması halinde 6 bin lira. Daha önce ce-naze gömülmüş bir me-zarın yanındaki boş yer ise 15 bin lira.

İkinci gruptaki Ortaköy, Feriköy, Hasköy, Sütlüce, Hasdal, Kuruçeşme, Emirgan, İstinye, Sarıyer, Kireçburnu ve Maçka gibi me-zarlıklarda bir ce-naze için bin 100 lira yer bedeli alınıyor. Bu grupta ce-nazenin yanındaki boş me-zar yeri için 6 bin lira. Hayatta olan birinin boş me-zar yeri talep etmesi halinde ise ödemesi gereken miktar 12 bin liraya çıkıyor.
Üçüncü grup olan Ayazağa ve Kilyos me-zarlıklarında ise bir ce-naze için 100 lira karşılığında me-zar yeri tahsis ediliyor. Mevcut bir me-zarın yanındaki me-zar yeri 2 bin lira, boş me-zar yeri ise 4 bin 500 lira.

Dördüncü grupta Göktürk ve Bahçeköy me-zarlıkları var. Burada ise 100 lirakarşılığında ce-nazeye me-zar yeri gösteriliyor. Mevcut me-zarın yanındaki boş me-zar yeri bin lira, boş bir me-zar yeri isteyene ise 2 bin lira karşılığında yer veriliyor.

Eski me-zarlıklar yüzde 100 dolu
Aşiyan, Zincirlikuyu, Edirnekapı ve Karacaahmet gibi artık şehrin merkezinde kalmış tarihi me-zarlıklarda doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Buralarda sadece aile kabri bulunanların ce-naze işlemleri yapılıyor. me-zarlıkların pek çoğu eski olduğu için doluluk had safhada. Yeni ce-naze defin işlemlerinin neredeyse tamamı ancak boş olan me-zarlıklara yapılıyor. Buralarda İBB Meclisi’nin kararıyla belirlenen fiyat tarifesi dışında herhangi bir ücret talep edilmiyor.
Özellikle son yıllarda mevcut me-zarlıklarda yer kalmayınca çok sayıda yeni me-zarlık alanı açıldı. 2015’ten itibaren İstanbul’daki me-zarlık alanları 349 bin 155 metrekare arttı. Artış Beykoz, Şile, Adalar, Ümraniye, Sarıyer, Silivri, Kağıthane, Büyükçekmece, Arnavutköy, Esenyurt, ve Sultangazi ilçelerinde gerçekleşti.

Bin 782 personel görev yapıyor
Öte yandan kendi memleketlerinde defin talebinde bulunanlara ücretsiz nakil hizmeti de veren İBB yetkilileri, bu kapsamda 2003 ile 2019 yılları arasında 212 bin 505 ce-nazeyi İstanbul dışına naklettiklerini bildirdi. ce-nazenin yanı sıra ce-naze yakınlarının da otobüslerle ücretsiz gönderildiği belirtildi. İBB yetkilileri, ilerde sorun oluşmaması için yeni me-zarlık alanı oluşturma çalışmalarını da sürdürdüklerini de kaydetti.

İstanbul’da artık ücretsiz kimsenin defnedilmediği me-zarlıkların güvenliği, çevre düzenleme, bakım ve onarım işleriyle ce-naze hizmetleri de titizlikle yapılıyor. Bu çerçevede 702 kişi güvenlik, 777 kişi ce-naze ve 303 kişi çevre düzenleme, bakım ve onarım hizmetleri olmak üzere toplamda bin 782 personel görev yapıyor.

Kaynak:Yeniakit

Konuya Geri Dön: Bir ona zam gelmemişti..Vatandaş Ş-O-K-T-A

Bu Resmi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı Çık